Pobrežie slonoviny dorovnáva

madox_0_real_photo_ivory_coast_safari_wide_landscape_elephant_25b173b0-fb23-4f81-903d-a37cce3728f5_0

 

Ako sme Vás informovali o zvýšení cien výkupu v Ghane, včera (2.apríl 2024) došlo k prudkému zvýšeniu ceny výkupu aj na Pobreží Slonoviny. Sám prezident Alassane Ouattara osobne schválil zvýšenie výkupu o neuveriteľných 50%, z 1000CFA (1,64USD) na 1500CFA (2,47USD) za kilogram od 1. mája 2024. To predstavuje vyššiu cenu výkupu ako je akutálne v susednej Ghane GH¢20943 (aktuálne len 1,58USD). Rozdiely vo výkupnej cene spôsobovali obrovské problémy nakoľko bližšie nešpecifikované množstvá bôbov boli pravidelne pašované cez hranicu, čím krajiny prichádzajú o veľké množstvo financií. Oficiálna cena na farmgate, za ktorú môžu pestovatelia predávať svoje bôby v Pobreží Slonoviny, sa počas tohto obdobia nezmenila, čo zanechalo mnohých v boji o dosiahnutie životného príjmu.

Zdroj povedal agentúre Reuters:

„Na stole bolo niekoľko návrhov a ako poslednú možnosť, chcel prezident dosiahnuť čo najvyššiu cenu pre výrobcov, takže sa rozhodol pre 1 500 CFA za kg namiesto predtým schválených 1 200 CFA.“

Analytik Andrew Hecht, autor správy The Hecht Commodity Report uviedol, že nepriaznivé poveternostné podmienky v Západnej Afrike tlačia trh s kakaom do základného deficitu, pričom dopyt prevažuje dostupné zásoby.

„Posledné zvýšenie cien a posun nad úroveň 10 000 dolárov za tonu sa udialo v čase, keď Pobrežie Slonoviny očakáva pokles úrody v aktuálnej sezóne. Na začiatku zberu úrody zostáva zásobovanie západnej Afriky extrémne obmedzené, čo naďalej posilňuje cenu kakaových bôbov.“

REBRANDING

kakao
 
Počas posledných mesiacov ste možno zaznamenali zmenu balení na prémiových kakaách. Zmenou prešiel iba obal a značka, kvalita zostáva. Kakaá v portfóliu CALLEBAUT a VAN HOUTEN prešli pod značku CACAO BARRY. Pre ľahšiu orientáciu prikladáme zmenené názvy s linkami.

BURZA

3apr24

Tesne pred sviatkami dosiahla burza s kakaovými bôbmi hranice 10 000$ za tonu, s pravidelnosťou ju počas dňa aj dosahuje, avšak v priemere  sme stále pod touto hranicou. Uvidíme, ako prebiehajúce zmeny podporia alebo prehĺbia problémy na trhu. Budúci týžden sa účastníme nadnárodnej konferencie ohľadne EUDR ktorá postihne náš segment. Viac informácii prinesieme už čoskoro.